The history of

National Specialty Shows in Australia

1st National Specialty, 1985.

Hosted by the Scotch Collie Society of Queensland  |  Entry: 151

Judge: Ms Charlotte Hoier (Denmark) "Swinger Collies"

BEST IN SHOW:   Jasandway Popular Alm (Rough) - R Scholes [below left]

RUNNER UP BEST IN SHOW:   Riverwood Skye (Rough) - S. A. Gilbert

BEST PUPPY IN SHOW:   Celavie Slimline (Smooth) - R & R Lane [below right]

1 copy.jpg
4f0d66162b308.jpg

2nd National Specialty, 1987.

Hosted by the Collie Club of NSW  |  Entry: 297

Judge: Mr L Peelan (Netherlands)

BEST IN SHOW:   Ch Glendallo Golden Shades (Rough) - Mr & Mrs W Scott [below]

RUNNER UP BEST IN SHOW:   Ch Edinslee Extra Special (Rough) - Mr & Mrs Griffin & Mrs R Slade

BEST PUPPY IN SHOW:   Clanbrown Gold Braids - Mrs S Brown

2 copy.jpg

3rd National Specialty, 19....

Hosted by the Collie Club of Victoria  |  Entry:

Judge: Mrs Sandra Wigglesworth (UK) "Sandiacre Collies"

BEST IN SHOW:   Ch Lochmore Guest Of Honour (Imp NZ) (Rough) - Mr K Evans [below]

RUNNER UP BEST IN SHOW:   Ch Lochyle Songndance Man (Rough) - Lochyle Kennels

BEST PUPPY IN SHOW:   Tyagong Hot Toddy (Rough) - Mrs E Blachford

3 copy.jpg

4th National Specialty, 1995.

Hosted by the Collie Club of South Australia  |  Entry: 270

Judge: Mrs Helen Hunt (UK) "Rifflesea Collies"

BEST IN SHOW:   Ch Carluke Fancy Pants (Rough) - Mrs C & Miss K Baker  [below left]

RUNNER UP BEST IN SHOW:   Ch Denpat Blue Flash of Rothpen (Imp UK) (Rough) - Mrs L Carver  [below right]

BEST PUPPY IN SHOW:   Kismet Fly To Glory (Rough) - Mrs P Atkins

4 copy.jpg
download.jpeg

5th National Specialty, 1997.

Hosted by the Collie Club of Western Australia  |  Entry: 117

Judge: Baroness Dina Von Hahn (Germany) "Von Crottorf Collies"

BEST IN SHOW:   Ch Leonor Silver Musetta (Rough) - Mrs V Bond [below]

RUNNER UP BEST IN SHOW:   Ch Rodchere Coppa Maxim (Rough) - Mr D Slater

BEST PUPPY IN SHOW:   Ch Izkaze Tom Foolery (Rough) - Kaye Reeves

5 copy.jpg

6th National Specialty, 2000.

Hosted by the Collie Club of NSW  |  Entry: 260

Judge: Mr Hugh Jones (UK) "Seafire Collies"

BEST IN SHOW:   Grand Ch Brentland Blue Cascade (Rough) - Mrs G Wilcock [below]

RUNNER UP BEST IN SHOW:   Ch Caldbeck Out Of The Blu (Rough) - Mrs L Carver

BEST PUPPY IN SHOW:   Seaview Ima Little Devil (Smooth) - E & N Jeffery

6 copy.jpg

8th National Specialty, 2005.

Hosted by the Collie Rough & Smooth Club of Queensland |  Entry: 173

Judge: Mrs Stella Clark (UK) "Astrellita Collies"

BEST IN SHOW:   Ch Lyntree Mr Cat Power (Rough) - Mrs P Brooks [below left]

RUNNER UP BEST IN SHOW:   Ch Foxbell Fine Cotton (Smooth) - Ms J Cook

BEST PUPPY IN SHOW:   Albermayne Riverdance (Rough) - Mrs P Worthington [below right]

8 copy.jpg
Albermayne-River-Dance.jpg

9th National Specialty, 2007.

Hosted by the Collie Club of Victoria |  Entry: 282

Judge: Mrs Myrna Shiboleth (Israel) "Netiv HaAyit Collies"

BEST IN SHOW:   Ch Baqilodge Paid The Piper (Rough) - M & J Kaden [below left]

RUNNER UP BEST IN SHOW:   Ch Vedamea Knight O Fantasy (Rough) - B & L Ryan [below right]

BEST PUPPY IN SHOW:   Craeburn Cabaret Song (Rough) - Mrs B Cramond

Ch-Baqilodge-Paid-The-Piper-Dollar-Copy.
unnamed.jpg

10th National Specialty, 2009.

Hosted by the Collie Club of NSW |  Entry: 254

Judge: Ms Jasna Kovacevic (Croatia) "Triad/Roughian Collies"

BEST IN SHOW:   Ch Burdekin Bossy Boots (Rough) - M Grant [below left]

RUNNER UP BEST IN SHOW:   Gr Ch Robgai Sierra Sunrise (Rough) - Mr & Mrs Doe [below centre]

BEST PUPPY IN SHOW:   Jencol Thrills Not Frills (Smooth) - Ms J Baker [below right]

BestinShow.jpg
ruby_DOL.jpg
download (2).jpeg

11th National Specialty, 2012.

Hosted by the Collie Club of Victoria |  Entry: 181

Judge: Mrs J Mijatovic (Croatia) "Dennisays Collies"

BEST IN SHOW:   Grand Ch Carluke Flirtwth Noskirt (Smooth) - Mrs C & Miss K Baker [below left]

RUNNER UP BEST IN SHOW:   Ch Swinbrad Jamaica Fantasy (Rough) - V & D Morris [below right]

BEST PUPPY IN SHOW:   Mirriyuula Gotta Have Faith (Rough) - Mrs M O'Hara

11 copy.jpg
416a460171e3564252596e7b701d1b8b.jpg

12th National Specialty, 2017.

Hosted by the Collie Rough & Smooth Club of Queensland |  Entry: 134

Judge: Mr John Walsh Snr (Ireland) "Joshren Collies"

BEST IN SHOW:   Ch Baledda Shades Of Autumn (Rough) - A & L Cochrane

RUNNER UP BEST IN SHOW:   Gr Ch Foxbell Fashion Plate (Smooth) - Mrs J Cook [below]

BEST PUPPY IN SHOW:   Cathkin Mr Sandman (Rough) - Mrs G Jones

5c6152782d026.jpg

7th National Specialty, 2003.

Hosted by the Collie Club of South Australia |  Entry: 174

Judge: Mrs Valerie Geddes (UK) "Ingledene Collies"

BEST IN SHOW:   Ch Cathkin Kith N Kin (Rough) - G Jones & C Dowley [below left]

RUNNER UP BEST IN SHOW:   Grand CH Glenstone Bit Of A Madam (Rough) - Mr & Mrs Brown [below centre]

BEST PUPPY IN SHOW:   Seaview Inth Nickof Time (Smooth) - E & N Jeffery [below right]

7 copy.jpg
download (1).jpeg